Anti Parazit Çay – Harbal Tea Ürün Görseli

Çay Türleri ve Sağlık Faydaları

Yeşil çaydan başkeşişine, beyaz çayından papatya’ya kadar, çaylar flavonoidler ve diğer sağlıklı tatlılarla doludur.

Doğada binlerce yıldır sağlık, mutluluk ve bilgeliğin anahtarı olarak kabul edilen çay, farklı çay çeşitlerinin sağlık yararlarını keşfeden Batı’daki araştırmacıların dikkatini çekti.

Araştırmalar, bazı çayların kanser, kalp hastalığı ve şeker hastalığına yardımcı olabileceğini buldu; kilo vermeyi teşvik etmek ; düşük kolesterol ; ve zihinsel ihtiyatlılık getirmek. Çay da antimikrobiyal özelliklere sahip gibi görünüyor.

American Dietetic Association sözcüsü Katherine Tallmadge, MA, RD, LD, “Çay için bir dezavantaj yok gibi görünüyor” diyor. “Bence kahve ikramına mükemmel bir alternatif. Birincisi, çayda daha az kafein bulunur. Çaydaki bileşiklerin – onların flavonoidleri – kalp için iyi olduğu ve kanseri azaltabileceği oldukça iyi bilinmektedir . ”

Beslenme uzmanları, çayın en fazla yararlanılabilmesi için ne kadar zamana ihtiyaç duydukları ve ne kadar içmeniz gerektiğiyle ilgili birçok soru kalmasına rağmen, herhangi bir çayın iyi çay olduğunu kabul ederler. Yine de ekstra kalorileri ve tatlandırıcıları önlemek için şişelenmiş çayları demlenmişlerdir.

İşte başlamak için bir başlangıç.

Çayın Sağlık Faydaları: Yeşil, Siyah ve Beyaz Çay

Çay çok sayıda brews için verilen bir isim, ancak safçılar sadece yeşil çay, siyah çay, beyaz çay, oolong çay ve pu-erh çay gerçek şey düşünün . Hepsi Çin ve Hindistan’a özgü çalı olan Camellia sinensis bitkisinden türemiştir ve flavonoidler olarak adlandırılan benzersiz antioksidanlar içerir. Bunların en güçlüsü olan ECGC, kansere, kalp rahatsızlığına ve tıkanmış arterlere katkıda bulunan serbest radikallere karşı yardımcı olabilir.

Bütün bu çayların ayrıca beyine etki eden ve zihinsel uyanıklığı artıran kafein ve tein de var .

Daha fazla işlenmiş çay yaprağı, genellikle daha az polifenol içeriği. Polifenoller, flavonoidleri içerir. Oolong ve siyah çaylar okside olur veya fermente olurlar, bu nedenle yeşil çaydan daha düşük polifenol konsantrasyonlarına sahiptirler ; ancak anti oksidasyon gücü hala yüksektir.

İşte çayın potansiyel sağlık yararları hakkında bazı çalışmaların ne bulduğu:

 • Yeşil çay : Buğulanmış çay yaprakları ile yapılan, yüksek konsantrasyonda EGCG vardır ve çokça incelenmiştir. Yeşil çay antioksidanları, mesane, göğüs, akciğer, mide, pankreas ve kolorektal kanserlere müdahale edebilir; damar tıkanmasını önleme, yağ yakma, beyinde oksidatif strese karşı koyma , Alzheimer ve Parkinson hastalıkları gibi nörolojik rahatsızlıkların riskini azaltma, inme riskini azaltma ve kolesterol düzeylerini geliştirme gibi konularda uzmanlaşmış bir ekip.
 • Siyah çay : Fermente çay yapraklarıyla yapılan siyah çay en yüksek kafein içeriğine sahiptir ve bazı anlık çaylarla birlikte chai gibi aromalı çayların temelini oluşturur. Araştırmalar, siyah çayın akciğerleri sigara dumanı maruziyetinden kaynaklanan hasarlardan koruyabileceğini göstermiştir. Ayrıca inme riskini azaltabilir.
 • Beyaz çay : Sağlam ve ertelenmemiş. Bir çalışma, beyaz çayların daha fazla işlenmiş çaylara kıyasla en güçlü anti kanser özelliklerine sahip olduğunu gösteriyor.
 • Oolong çay : Bir hayvan araştırmasında, oolong çayından verilen antioksidanlardan kötü kolesterol seviyeleri daha düşük bulundu. Bir çeşit oolong, Wuyi, ağırlıkla bir kilo kaybı takviyesi olarak pazarlanmaktadır, ancak bilim iddiaları desteklememektedir.
 • Pu-erh çayı : Fermente ve yaşlanmış yapraklardan imal edilmiştir. Siyah bir çay olarak düşünülürse, yaprakları kek haline getirilir. Bir hayvan çalışması, pu-erh verilen hayvanlara daha az kilo verme ve LDL kolesterolü düşürdüklerini gösterdi.

Çayın Sağlık Faydaları: Bitkisel Çaylar

Bitkilerden, meyvelerden, tohumlardan veya sıcak suya batmış köklerden yapılmış bitki çayları, yeşil, beyaz, siyah ve oolong çaylardan daha düşük antioksidan konsantrasyonlarına sahiptir. Kimyasal bileşimleri, kullanılan bitkiye bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Zencefil, ginkgo biloba, ginsengi, asitli, yasemin, kuşburnu, nane, rooibos (kırmızı çay), papatyalar ve ekinezya çeşitleri .

Bitkisel çayların sağlığa olan faydaları konusunda sınırlı araştırma yapılmış ancak kilo verme, soğuk algınlığı bırakma ve dinlendirici uykuya dalma konusunda iddialar büyük oranda desteklenmiyor.

İşte bazı bulgular:

 • Papatya çayı: Antioksidanları, görme kaybı, sinir ve böbrek hasarı gibi şeker hastalığından kaynaklanan komplikasyonları önlemeye ve kanser hücrelerinin büyümesini durdurmaya yardımcı olabilir .
 • Ekinezya: Sıklıkla soğuk havaya karşı savaşmanın bir yolu olarak ekmeğin üzerinde yapılan araştırmalar sonuçsuz kaldı.
 • Hibiscus: Küçük bir araştırma, günlük olarak üç bardak çikolata çayı içmenin , ılımlı olarak yükselmiş seviyelerde insanlarda kan basıncını düşürdüğünü buldu .
 • Rooibos (kırmızı çay): Bir Güney Afrika bitkisi fermente edilmiştir. Kanserle savaşan özelliklere sahip flavonoidler olmasına rağmen, tıbbi çalışmalar sınırlı olmuştur.

Çayın Sağlık Faydaları: Anında çay

Anlık çay, çok az miktarda gerçek çay ve çok fazla şeker veya yapay tatlandırıcı içerebilir. Sağlık uğruna, etiketin içerdiği içerikleri gözden geçirin.

Çay, sağlığınız için kötü olabilir mi?

Çoğu çay selim ama FDA, senna , aloe, karabuğday ve diğer bitki kökenli müshilleri içeren dieter çayları hakkında uyarılar yayınladı.

Ajans ayrıca tüketicileri, ağrıyı öldürüp kanserle mücadele ettiğini iddia eden ot içeren takviyelere karşı uyarıda bulunmaları konusunda uyardı . Hiçbir iddia bilim tarafından desteklenmiyor ve bazı otlar bağırsak sorunlarına, karaciğer ve böbrek hasarına ve hatta ölüme yol açtı .

FDA aşağıdakileri içeren takviyeleri alarak uyarmaya dikkat ediyor:

 • karakafes
 • ephedra
 • Söğüt kabuğu
 • mahmut otu
 • Lobelia
 • Chaparral

Beslenme uzmanları çayları bir kenara itiyor ve içki içiyor ve çayın sağlığa zararlı faydalarının tadını çıkarıyor.

Antioksidanlar araştıran Tufts Üniversitesi bilim adamı Diane L. McKay, “Sağlıklı içeceklerden yararlanabilmek için sağlıklı içeceklerinizi diyetinize düzenli olarak dahil etmek istiyorsunuz” diyor ve ekliyor: “Sadece gıdalarla değil; sağlığınıza katkıda bulunabilecek, içtiğiniz şeyle ilgili. “

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )